Společensky odpovědný leadership: Musíme vystoupit ze zóny komfortu
Cenu veřejnosti v Cenách Fóra dárců v kategorii Osobnost, která mne přivedla k filantropii si ve středu 19. června na akci Společensky odpovědný leadership převzala redaktorka České televize Lea Surovcová. Ocenění získali také František Janouch, Roman Lupoměský, Jakub Voráček, Stanislav Lhota a in memoriam Rudolf Jedlička. Čestné uznání získala Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek.
Ocenění předala výkonná ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová také Osobnostem nadačního sektoru. „Jde o Cenu odborné poroty, kterou nominují členové Fóra dárců," uvedla Klára Šplíchalová. Letos se mezi ně zařadili Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství, Blanka Dvořáková z Nadačního fondu Slunce pro všechny, in memoriam byli oceněni Jiřina Hanušová, zakladatelka Nadace rozvoje občanské společnosti a Ivan Dejmal.
Atmosféru středečního dopoledne ve Francouzském institutu vystihla ředitelka společnosti Marshall Goldsmith Partners a prezidentka International Coach Federation v Česku Katarina Emma Schapiro, když napsala na svém facebookovém profilu, že odcházela s nesmírným obdivem ke všem, kteří s neuvěřitelným nasazením, výdrží a odpovědností pracují v terénu s lidmi a pro lidi, na které často nezbývá čas, pozornost a už vůbec ne peníze. „Nevím, proč se u nás říká neziskovky, když přinášejí tolik lidského kapitálu a zisku, jen měřeného jinou měnou.“
Kdo je dnes oním hrdinou?
Být manažerem a lídrem není podle Schapiro vždy jednoduchá disciplína, mít však správnou dávku odvahy a řídit se v životě společenskými hodnotami, které nás posouvají i v osobnostním nastavení, je pro dobrý leadership a svobodný a tvůrčí život nezbytné. „V dnešní tekuté, nejisté době rychlých změn musíme pravidelně vystupovat ze zóny komfortu do zóny nepohodlí a obav. Skutečný život však začíná právě na okraji komfortní zóny,“ uvedla na konferenci Schapiro.
Zakladatel a čestný předseda výboru Ceny Michala Velíška Vítězslav Vurst na konferenci uvedl, že podle nedávného průzkumu společnosti Ipsos za hrdinu minulosti považují Češi většinou Jana Husa, hrdinu současnosti si ale třetina respondentů vůbec nevybavila, samotného Michala Velíška pak zmínilo jen necelých deset procent zpovídaných. „Celkově by hrdinové podle Čechů měli být nezištní, měli by umět držet slovo a nebát se riskovat život pro ostatní.“
Na samotnou výchovu ke společenským hodnotám a filantropii se zaměřil ve svém příspěvku loňský držitel ocenění pro Osobnost, která druhé motivuje k filantropii – Tomáš Slavata.
Tomáš Slavata svůj čas věnuje intenzivní práci s dětmi, které vyrůstají v dětských domovech nebo sociálně slabých poměrech a přináší jim svým příběhem a konkrétními činy novou životní inspiraci a naději. Jednou z nejvýznamnějších hodnot, kterou se Tomáš dětem snaží vštípit, je solidarita. „Je důležité, aby se děti dokázaly navzájem vnímat bez ohledu na ekonomické a sociální postavení,“ je přesvědčen.
Čestmír Horký z Nadace pomoci Karla Janečka představil ve svém vystoupení, jaké hodnoty či kritéria by měl sledovat člověk, který se rozhodne profesionálně pomáhat.
Klára Šplíchalová představila také společný projekt České televize A co vy, který by měl burcovat k hodnotám a ochotě pomoci prostřednictvím výzev slavných i obyčejných lidí.