Proč musí mít organizace na Darujspravne.cz veřejnou sbírku?
Veřejné sbírky jsou regulovány zákonem o veřejných sbírkách, který upravuje všechny formy situace, kdy je široká veřejnost vyzývána k podpoře určité organizace či projektu. Většina neziskových organizací dnes získává individuální dárce formou kampaní, proto je nutné jednat
v souladu se zákonem o veřejných sbírkách. Každá organizace musí jednou ročně sbírku vyúčtovat příslušnému úřadu, který sbírku povolil.

Jak si můžu odečíst dar?
Dárce si může podle zákona o daních z příjmů odečíst hodnotu daru ze svého základu. Více informací najdete zde.

Jak nejlépe přispět organizaci, kterou si vyberu?
Můžete si vybrat způsob, který vám nejvíce vyhovuje a který zároveň odpovídá i vašim finančním možnostem. Podrobnosti o způsobu přispívání najdete zde.

Kdo mi vystaví potvrzení o daru?
Potvrzení o daru vystavuje vždy nezisková organizace, které dar posíláte, jelikož všechny organizace na Darujspravne.cz mají vlastní platební bránu, takže dary jdou přímo na účet organizací. Pokud se na portálu Darujspravně.cz zaregistrujete a vyplníte požadované údaje dle platné legislativy
a zároveň u vašich darů vždy potvrdíte, že o potvrzení stojíte, můžete si potvrzení o daru vygenerovat sami ve vašem profilu.  

Je lepší přispět jednorázově, nebo přispívat dlouhodobě?
Záleží na dárci a na jeho finančních možnostech, ale dlouhodobá podpora od dárců je pro organizaci vždy lepší, protože může lépe plánovat. Organizace má tak zajištěné pravidelné příspěvky. Pravidelný měsíční příspěvek nemusí být v řádu tisíců. Na Darujspravne.cz se můžete rozhodnout, zda chcete svůj dar poslat jednorázově nebo pravidelně (u opakovaných darů je však podmínkou se na portálu registrovat). Zaplatit můžete velmi jednoduše platební kartou, bankovním převodem, přes QR kód či Apple Pay.

Co znamená Sbírkové spojenectví?
Spojencem se může stát kdokoli, kdo vlastním projektem hodlá podpořit některý z více než 300 zaregistrovaných prospěšných projektů. Stačí si spojenecký projekt, který vybranou neziskovku podpoří, jednoduše na portále nastavit (samozřejmě zdarma), a pak už jen oslovovat své známé
a kamarády, aby na projekt také přispěli. Vybrané peníze putují rovnou na ověřený účet veřejné sbírky podpořené neziskové organizace. Jde o charitativní peer-to-peer financování.

Co když projekt, na který přispěji, nevybere všechny plánované peníze?
Stejně jako u zahraničních crowdfundingových sbírek nevadí, když se nepodaří vybrat cílová částka.
I tak půjdou všechny vybrané prostředky bez jakýchkoliv sankcí vybranému projektu.

Chci přispět dárcovskou SMS a projekty mi to nenabízí...
Na Daruspravne.cz přispíváte online platebními metodami, především platbou kartou či skrze Apple Pay, případně bankovním převodem nebo QR kódem. Pokud chcete organizaci podpořit dárcovskou SMS, přejděte na náš portál darcovskasms.czV případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na e-mailu: asistent@darujspravne.cz.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat