Klára Šplíchalová o roku 2018 v dárcovství a filantropii

Tradiční sbírky do kasiček na ulicích rychle doplnily a většinou nahradily on-line sbírky, složenky zase mizí ve prospěch trvalých příkazů k úhradě, plateb kartou nebo trvalých dárcovských SMS. Světové nadace přijímají i rozdělují platby dokonce v kryptoměnách. Ta digitální rychlost, která umožňuje darovat jedním klikem, má řadu předností. Chcete podpořit výsadbu lipové aleje ve vaší obci? Hloubení studny na druhé straně zeměkoule nebo studium dětí z rozvojových zemí? Kliknete a je to. Pomohli jste.

Mimochodem, věděli jste, že jsou Evropané výjimeční proti zbytku světa právě tím, že jsou mnohem otevřenější podporovat mezinárodní rozvoj a pomoc a mnohem více přispívají na lidská a občanská práva?

Přesto, nebo právě proto v poslední době roste zapojení lidí do místních projektů, do prospěšných aktivit u nich doma. Zatímco na celorepublikové úrovni přispívají spíš na humanitární projekty, zdravotnictví, vzdělávání a životní prostředí, na regionální úrovni fandí regionálnímu a komunitnímu rozvoji a podpoře volnočasových aktivit.

A ačkoliv bude pro neziskové organizace vždy nejdůležitější mít nejen velké dárce, ale i drobné, avšak pravidelné podporovatele, stejně důležité pro ně bude, když se lidé budou do prospěšných projektů zapojovat tím, co oni sami umí, osobně. Na regionálních projektech je to vidět nejvíc. Parta nadšenců se domluví, vyberou mezi sebou peníze, vezmou zednické lžíce a opraví kapličku nebo vyčistí studnu, opraví lavičky na náměstí, vysadí stromořadí. Anebo někdo vezme knížku, zaklepe na dveře nejbližšího domova pro seniory a začne tamním obyvatelům číst a povídat si s nimi.

To vše je dárcovství, protože tím vším − bez nároku na díky a odměnu – obohatíme někoho dalšího, mnohdy řadu lidí. A především tím ukazujeme, jak jsou pro nás všechny práce neziskových organizací a jejich zapojení do rozvoje společnosti důležité a pro tuto zemi potřebné.

Za Fórum dárců přeji všem klidné prožití svátečních dní, a především, aby i v roce příštím, měli lidé čas a chuť věnovat se prospěšným projektům, ať už jako dárci, nebo jejich tvůrci a spolutvůrci. Je to stále více v dnešním světě potřeba.

Vaše Klára Šplíchalová

 

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat