Dárcovský summit 2018

Fórum dárců v Den dárců 29. listopadu 2018 na Dárcovském summitu představilo nejen aktuální žebříčky nadací a nadačních fondů, ale také nová data a trendy v dárcovství v České republice a letos také díky průzkumu agentury InsightLab v zemích Visegrádské čtyřky. Dárcovský summit vyslal také směrem k veřejnosti kampaň A co vy?, v níž uznávané osobnosti, ale i obyčejní lidé vyprávějí, jak se oni podílejí na rozvoji občanské společnosti a přispívají potřebným. 

Filantropie a dárcovství 3.0 – od tradice k inovaci: jak si vede české dárcovství?

A jak si stojíme v kontextu zemí V4? Na tyto otázky odpověděli na začátku Dárcovského summitu 2018 výkonná ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová a Radek Jiřičný z agentury InsightLab. Z průzkumu InsightLabu pro Fórum dárců vyplynulo, že ze zemí Visegrádské čtyřky důležitost veřejně prospěšného sektoru vnímají nejsilněji Maďaři a Poláci. Největší vliv na formování názoru na neziskový sektor mají podle průzkumu osobnosti kulturního života.

S výsledky průzkumu se můžete seznámit i vy, protože letos již podruhé jako dárek všem neziskovým organizacím a jejich dárcům připravilo Fórum dárců unikátní Mapu dárcovství, která je k dispozici od 29. listopadu na webu Donorsforum.cz.  Hosté summitu si ji odnesli společně s magazínem Hospodářských novin Nejlepší nadace a nadační fondy také v unikátní tištěné úpravě. Magazín na summitu představila redaktorka mimořádných projektů Hospodářských novin Jana Niedermeierová.

Německý kontext dárcovství doplnil na summitu vzácný host a klíčový řečník Pavel Richter, šéf digitální strategie Bundesverband Deutscher Stiftungen, který prozradil, jak vypadá oblast filantropie a dárcovství právě u našeho západního souseda. Srovnání nadačního a vůbec celého neziskového sektoru v Německu a v Česku vyprovokovalo v publiku celou řadu otázek, na které Richter odpovídal nejen na pódiu, ale také při networkingu u kávy.

Moderátorka dopoledního programu Barbora Kroužková z České televize pak vedla diskuzi o klíčových trendech ve fundraisingu a úloze digitálních médií pro dárcovství a rozvoj filantropie. Debatovali velmi zajímaví hosté: Alžběta Plívová z České televize, Čestmír Horký z Nadačního fondu pomoci Karla Janečka, dlouholetá starostka obce Blatnička Jarmila Hrušková, Viktor Dušek z KPMG Legal a Vít Kahle z pražské zoologické zahrady. 

Mluvilo se o trendech v pořadech České televize a o tom, jak prosadit právě neziskové projekty do vysílání, ale také o dárcovství v kryptoměnách, speciálních dárcovských terminálech, crowdfundingu, a o podpoře komunitního života v regionech. A světe div se, vše dohromady to velmi dobře ladilo, protože, jak říká Klára Šplíchalová, i když to na první pohled vypadá, že vše se už odehrává jen ve světě on-line, pravdou je, že lidé se stále více chtějí zapojovat i osobně, skutečně, svým malým přičiněním.  „I dárcovství se vyvíjí a jde od tradice k inovaci a je výzvou pro všechny naučit se tyto nástroje využívat podle vhodnosti a příležitosti tak, aby mohly fungovat efektivně spolu.“

V druhé části Dárcovského summitu pak Fórum dárců ocenilo Osobnosti Cen Fóra dárců a společně s partnery projektu uvedlo kampaň A co vy?. Odpoledne pak tradičně patřilo vyhlášení Cen Fóra dárců.

Pokud jste nemohli dorazit, srdečně zveme na facebookový profil Daruj správně, kde najdete záznamy všech vystoupení. Podrobnosti o Cenách Fóra dárců, výsledkové listiny a veškerá data z průzkumů najdete také na portálech www.donorsforum.cz, www.dendarcu.cz a www.cenyforadarcu.cz

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat