Ceny Fóra dárců ocenily nejlepší veřejně prospěšné projekty roku 2022

30. 11. 2022 – Jako již tradičně, tak i letos proběhlo po skončení Dárcovského summitu, který se konal v úterý 29. 11. 2022, i slavnostní vyhlášení Cen Fóra dárců, na kterém Fórum dárců každoročně oceňuje nejlepší veřejně prospěšné projekty a organizace a společensky odpovědné firmy, firemní nadace a fondy v kategoriích Komunikace a Sbírky. 

Letos se do Cen Fóra dárců přihlásilo přes 300 projektů. Mezi nimi vybírala porota ty nejlepší sbírkové projekty, komunikační kampaně nebo výroční zprávy.

„Jsem ráda, že jsme mohli opět ocenit organizace i firmy, jež svými projekty podpořily anebo byly inspirací pro druhé a soustavně se podílí na společenské odpovědnosti," řekla Klára Šplíchalová, výkonná ředitelka Fóra dárců.

 

Obor Sbírky

První místo za Sbírkový projekt získala organizace Arpida, centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, z.ú. za projekt ARPIDA+ campus životních příležitostí, který má pomáhat lidem s postižením, aby mohli co nejvíce vést samostatný život a našli uplatnění v práci, která je bude bavit. Realizaci stavby ohrožuje aktuální nárust cen a úrokových sazeb. Organizace vybrala 7 mil. Kč, ovšem zbývá ještě 18 mil. Kč, aby výstavba nového areálu mohl být realizována.

Zaměstnanecká sbírka byla velmi zastoupenou kategorií, prvním místem byly tedy oceněny hned dvě sbírky.

Sbírka #SKODAHelpForUkraine – systém pomoci integraci od ŠKODA AUTO, a.s.

„Když začala válka na Ukrajině, tak jsme vytvořili celý ekosystém pomoci lidem z Ukrajiny. Mimo jiné jsme za podpory našeho sociálního partnera odborů KOVO vyhlásili i zaměstnaneckou sbírku, během které se vybralo 1,8 mil. Kč, které jsme jako firma dorovnali.“ říká Ladislav Kučera, ředitel nadačního fondu ŠKODA AUTO.

A pak také sbírka SOS UKRAJINA od ČSOB, a.s., za kterou převzala ocenění Renata Němcová Pixová, výkonná ředitelka skupinového marketingu a komunikace a uvedla, že: „Sbírku iniciovali kolegové z ČSOB v den, kdy začala invaze na Ukrajině. Nakonec se do ní zapojilo přes 15 tisíc dárců – nejen zaměstnanci, ale i jejich rodinní příslušníci a přátelé. Celkově jsme vybrali 58 mil. Kč.“

I letošní rok byl z hlediska dárcovských DMS mimořádně výjimečný. Neúspěšnějším DMS projektem roku 2022 byl vyhlášen Koncert pro Ukrajinu – DMS SOS UKRAJINA, který pořádala Česká televize. Pro organizaci Člověk v tísni se vybralo 160 mil. Kč během jednoho večera. Zájem lidí věnovat peníze prostřednictvím DMS stoupá, i proto byla letos zavedena nová cenová hladina Dárcovské SMS 190 Kč. Cenu předal Jiří Grund, prezident APMS do rukou Alžběty Plívové, vedoucí komunikace a vedoucí ČT edu.  

Zvláštní uznání Fóra dárců za rychlou a efektivní pomoc Ukrajině získali:

  • Československá obchodní banka, a. s.
  • ŠKODA AUTO, a.s.
  • Česká televize
  • Nadace ČEZ
  • Isolit-Bravo, spol. s r.o.

„Čestné uznání jsme se rozhodli udělit z toho důvodu, jak rychle tyto firmy reagovali na nastalou situaci. Vnímáme to jako důležitou hodnotu občanské společnosti a firmy jsou její součástí," řekla Klára Šplíchalová, výkonná ředitelka Fóra dárců.

 

Obor Komunikace

V kategorii Výroční zpráva si ocenění pro nejlepší nefiremní výroční zprávu odnesla Hospicová péče sv. Kleofáše. Zlatou příčku za firemní výroční zprávu obhájila stejně jako loni Nadaci ČEZ.

Nadace Veronica se umístila na první místě v kategorii Komunikační kampaň za projekt SHOPSHOOT v dobročinných obchodech Nadace Veronica.

charitativně komunikačním projektem se na prvním místě letos umístila Československá obchodní banka, a.s. se svým projektem ČSOB pomáhá regionům.

Vítězem v kategorii Veřejně prospěšný spot se stala Nadace Charty 77 – Konto bariéry za spot Zapomeňte na předsudky. 

Speciální cenu České televize obdrželo RUBIKON Centrum, z. ú. za kampaň Minulost už nezmění, pojďme jim otevřít budoucnost!, která se zaměřuje na začlenění vězňů zpět do společnosti.

 

Vítězné organizace a projekty letošních Cen Fóra dárců si můžete prohlédnout zde: https://cenyforadarcu.cz/rocnik-2022/vitezne-organizace-2022.html

 

Odkaz ke zhlédnutí na iVysílání zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/15393453473-ceny-fora-darcu-2022/

 

Fotogalerie: https://cenyforadarcu.cz/rocnik-2022/fotogalerie-2022.html

Foto: Tomáš Rubín

 

Partnery Cen Fóra dárců jsou: Česká televize, Český rozhlas, Economia, Techmania Science Center a Kaiserštejnský Palác.

 

Kontakt pro média:

Klára Šplíchalová                                Klára Stuchlá Libertová

Výkonná ředitelka Fóra dárců                Manažerka dárcovských programů 

splichalova@donorsforum.cz                 libertova@donorsforum.cz

+(420) 725 999 101                             +(420) 725 999 102

 

Pro editory:

Fórum dárců je jediný celorepublikový spolek zastřešující dárce v České republice. Na budování a rozvoji prostředí pro dárcovství pracuje Fórum dárců úspěšně od roku 1997. Při Fóru dárců se vyprofilovala Asociace nadací, Asociace nadačních fondů a Asociace firemních nadací a fondů, které sdružují šest desítek členů.

Fórum dárců se aktivně účastní legislativních procesů směřujících k prosazování zlepšení podmínek pro dárcovství a rozvoje veřejně prospěšných aktivit v České republice. Fórum dárců je jedním ze zakládajících členů CSR platformy Byznys pro společnost. 

 

Fórum dárců přispívá k formování dárcovského prostředí mnoha zásadními projekty:

Informace k Dárcovské SMS najdete na Darcovskasms.cz

Více informací k individuálnímu dárcovství najdete na Darujspravne.cz

Žebříčky nadací a nadačních fondů najdete na Donorsforum.cz

Všechny vítěze Cen Fóra dárců poznáte na Cenyforadarcu.cz

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat