Na Václavské náměstí se chystají motorkáři. Vybírají peníze pro lidi se svalovou dystrofií

"Jedeme v tom s Vámi" je heslem projektu, díky kterému Václavské náměstí v Praze zaplní motorky. V sobotu 17. června se tam sjedou motorkáři, aby podpořili lidi trpící svalovou dystrofií. Charitativní akci s názvem MDA RIDE organizuje stejnojmenný neziskový spolek. Loni se jim podařilo vybrat pro nemocné a jejich rodiny přes jeden milion korun. 

"Letos se akce koná podruhé na Václavském náměstí - Můstku a čekáme okolo pěti tisíc návštěvníků," věří Josef Kadeřábek, hlavní organizátor. Program začíná již před polednem. Ve 13:45 odstartuje z Václavského náměstí benefiční jízda motocyklů a veteránů, které se účastní i pacienti trpící svalovou dystrofií.

Nápad se zrodil ve Spojených státech, kde má podobná akce s názvem Love Ride již pětatřicetiletou tradici a dnes patří k největším charitativním motocyklovým akcím na světě. Za ty roky ji v USA podpořila řada známých hvězd – například Lorenzo Lamas či Peter Fonda. V Česku se událost pořádá devátým rokem a dobře se ujala nejen u motocyklových nadšenců.

Projekt chce přilákat širokou veřejnost, zaměřuje se zejména na mladé lidi a rodiny s malými dětmi. Kromě samotné jízdy si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu automobilů Ford Mustang členů Mustang Riders Club, amerických veteránů členů 1st Veteran US Car Club Praha či motocykly Harley-Davidson.

Do programu organizátoři zařadili už od ranních hodin koncerty a doprovodné akce. Například porota složená z postižených dětí bude vybírat nejkrásnější motocykl. Majitel dealerství Harley-Davidson v Glendale v Kalifornii Oliver Shokouh a zakladatel zmíněné Love Ride věnoval do dražby vlastnoručně podepsanou košili v designu Harley-Davidson.

Loni se vybralo přes jeden milion korun

Svalovou dystrofií se označuje skupina geneticky podmíněných nemocí, v jejíž důsledku pacientům ochabuje svalstvo. Zahrnuje více než dvacet specifických genetických vad. Nejzávažnější formou je Duchennova svalová dystrofie, která se vyskytuje výhradně u chlapců. Podle Asociace muskulárních dystrofiků v ČR připadá na 3500 narozených chlapců jeden nemocný. Choroba je nevyléčitelná a nemocní se nedožívají často ani dvaceti let. Vhodnou rehabilitací a péčí je možné takto postiženým lidem život prodloužit a zjednodušit. 

Výtěžek z akce putuje přímo na konkrétní potřeby nemocných lidí, které sdružují Asociace muskulárních dystrofiků v ČR a Parent Project. "Koupí předmětu s logem MDA RIDE můžete přispět na dobrou věc, ať loňský rekord 1 005 800 korun překonáme. A nebo taky jen svojí přítomností a potleskem oceníte snahu a práci lidí, kteří tuto benefiční jízdu celý rok připravují," nabádá Kadeřábek.

Na akci se podílí 70 dobrovolníků. Projekt se podařilo uskutečnit za podpory Hlavního města Prahy, radnice Městské části Prahy 1 a sponzorů z oblasti byznysu. Mezi ty hlavní patří firma Asco, specialista na správu a instalaci IT sítí či Briggs & Stratton, výrobce benzinových motorů pro stroje a zařízení. "Tento projekt podporujeme už druhým rokem," říká Ladislav Poledna z pražské kanceláře amerického výrobce motorů. "Děti a dospělí postižení svalovou dystrofií se neobejdou bez cizí pomoci. Oni si svou nemoc nezpůsobili - prostě se objevila. Tím, že se firma přidává, jim může Briggs & Stratton dát sílu pokusit se vzepřít svému osudu," dodává.

 

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat