Ikea investuje do firmy na zpracování plastů. Chce používat více recyklovaných materiálů

IKEA investuje do nizozemské společnosti Morssinkhof Rymoplast, která se zabývá recyklací plastu. Švédská nábytkářská společnost se tak chce přiblížit svému závazku, že do roku 2020 bude na výrobu plastových produktů používat 100 procent recyklovaných a recyklovatelných materiálů.

Koupě 15procentního podílu ve firmě Morssinkhof Rymoplast je součástí strategického plánu společnosti IKEA, která se snaží investovat do inovativních technologií a společností podporujících udržitelný rozvoj. Na tento účel vyčlenila tři miliardy eur (v přepočtu 79 miliard korun).

Společnosti Morssinkhof Rymoplast, která je jedním z největších producentů vysoce kvalitních recyklovaných surovin v Evropě, by měla investice umožnit rozšíření kapacity. V současnosti produkuje přes 220 tisíc tun recyklovaných materiálů ročně.

"Je to naše první investice do recyklačního průmyslu, díky které bychom se rádi naučili více o tom, jak získávat vysoce kvalitní recyklované plasty pro naše produkty," řekla serveru Guardian manažerka udržitelného rozvoje ze společnosti IKEA, Pia Heidenmark Cooková.

Akvizice by nábytkářskému gigantu měla zároveň pomoct rozšířit kontrolu nad svými dodavatelskými řetězci. Už v minulosti IKEA koupila například lesy v Rumunsku a Pobaltí. Snaží se tak dodržet svůj závazek, že do roku 2020 bude získávat 100 procent dřeva, papíru a lepenky z udržitelných zdrojů. Společnost také investovala do větrných farem v Polsku.

Podobnou strategii má i řada jiných firem. Apple napříkad koupil lesy ve Spojených státech, aby získal udržitelný zdroj celulózy a papíru, které potřebuje na výrobu balení svých produktů. Google a Amazon zase investovaly do zdrojů obnovitelné energie, částečně i proto, aby se chránily před kolísáním cen elektřiny.

Objevily se už ale obavy, že podobné investice by mohly vést k tomu, že korporace převezmou dominanci nad dodavatelskými řetězci a ohrozí tak malé a střední firmy. IKEA však tuto kritiku odmítá. "Nechceme skupovat recyklační firmy ve velkém. Investice do nich jsou součástí naší strategie, jak lépe porozumět cirkulární ekonomice, nikoliv snahou tento segment ovládnout," uvádí Cooková.

IKEA je známá svými aktivitami v oblasti společenské odpovědnosti. V Česku například ve všech prodejnách spustila bazar, ve kterém vykupuje a dál prodává použitý nábytek. Vytvořila také skládací domky pro uprchlíky z recyklovaného plastu, za které získala prestižní cenu Design of the Year. Firma se také rozhodla nabídnout uprchlíkům práci v rámci svého dlouhodobého plánu zaměstnat 200 tisíc znevýhodněných lidí po celém světě.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat