Praha má nové centrum na darování plazmy, kde to vypadá jako v lázních. Podpoří projekt Srdcerváči

Darováním plazmy pomohou lidé zachránit život druhým nebo vyléčit zákeřnou nemoc. V novém odběrovém centru Plasma place Zlatý Anděl ale mají možnost pomoci ještě více. Pokud se vzdají finanční náhrady za odběr, poputují peníze na konto organizace Srdcerváči, podporující zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Dárcům krevní plazmy náleží náhrada až 1100 korun měsíčně. 

„Komerčních center na darování krevní plazmy je již relativně hodně. Naším cílem proto bylo vytvořit pro dárce dobře dostupné dárcovské centrum, které nebude připomínat nemocnici, ale nabídne příjemné prostředí a komfort," uvedla ředitelka společnosti Plasma place Michaela Kubová. Interiér nového centra připomíná spíš luxusní lázně. Zdobí ho velkoformátové fotky přírody, komorní osvětlení i designové dřevěné doplňky. 

„Prostřednictvím Srdcerváčů se snažíme veřejnosti ukázat, že zdravotně postižení chtějí a mohou pracovat a mnohdy jen stačí dát jim šanci a pootevřít pomyslné dveře. Veškeré finanční příspěvky od dárců poputují do organizací, které zaměstnávají více než padesát procent zdravotně postižených, nebo jednotlivcům, kteří se přes své onemocnění či úraz rozhodli vzít osud do svých rukou a stát se drobnými podnikateli. Velmi si proto spolupráce s Plasma place vážíme a všem dárcům děkujeme," vysvětlila ředitelka projektu Srdcerváči Hana Potměšilová.

Darovat dvakrát – tedy darovat krevní plazmu a poté finanční náhradu ve prospěch projektu Srdcerváči – se rozhodla i řada známých sportovců, mimo jiné hokejisté HC Sparta Praha Jan Piskáček a Jaroslav Hlinka. Podporu projektu vyjádřil také mistr světa v rychlostní kanoistice a dvojnásobný olympijský medailista Josef Dostál.

„Krevní plazma může zachránit život druhým nebo vyléčit zákeřnou nemoc. Beru to tak, že každým odběrem dáváte někomu naději na život a že jednou budu potřebovat pomoc třeba i já," řekla další známá dárkyně, moderátorka a Česká Miss Earth 2013 Monika Leová.

Posláním plazmaferetických center je přispívat k záchraně lidských životů pomocí bezpečného a efektivního odběru lidské krevní plazmy určené k dalšímu zpracování a výrobě léčiv. Jde například o albumin, používaný při léčbě těžkých popálenin, ztrátách krve a chemoterapiích, dále pak imunoglobuliny, užívané zejména při ztrátě imunity nebo onemocnění rakovinou, a jednotlivé faktory srážlivosti používané pro léčbu hemofilie.

Darovat plazmu v České republice může každý zdravý člověk ve věku 18–65 let, s váhou nad 50 kilogramů, a to jednou za 14 dní. Zdravotní způsobilost dárce plazmy posuzuje lékař přímo v odběrovém centru, a to na základě rozboru zdravotní minulosti dárce a základního fyzikálního a laboratorního vyšetření.

„Všichni dárci prochází pravidelnou zdravotní kontrolou, což považuji také za jeden z podstatných benefitů. Dárci tedy mají kromě dobrého pocitu ze svého skutku i velmi dobrý přehled o svém aktuálním zdravotním stavu, což je jistě nezanedbatelná přidaná hodnota. Bezpečnost je pro nás na prvním místě,“ doplnila Michaela Kubová.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat