Karlova univerzita proměnila chátrající objekt v komunitní prostor. Pořádá tam Týden diverzity

Univerzita Karlova proměnila opuštěný objekt v centru Prahy v komunitní prostor. Z prázdného sedmidomí v Hybernské ulici vytvořila nový ´kreativní kampus´, který má sloužit jako podhoubí pro vznik unikátního společenství kultury, vědy a vzdělávání. Společný projekt Filozofické fakulty a Magistrátu hlavního města Prahy se pro návštěvníky poprvé otevře v pondělí 10. dubna v rámci festivalu Týden diverzity. Čtyřdenní kulturně-vědecká akce nabídne přednášky, debaty, workshopy a další program věnovaný tématu "město a emoce".

Rozsáhlý komplex budov v historickém jádru vlastní Praha, která jej na půl roku bezplatně zapůjčila univerzitě. Pokud se projekt osvědčí, zváží magistrát dlouhodobý pronájem či zápůjčku. "Ve smysluplném využívání prázdných prostor, které jsou v majetku města, je obrovský potenciál. Projekt, jako je tento, dokáže oživit celou lokalitu a zároveň propojit akademiky, studenty a umělce s veřejností," říká pražská primátorka Adriana Krnáčová, která převzala záštitu nad Týdnem diverzity a zúčastní se také panelové debaty o rozvoji města.

Univerzita se prostřednictvím nového kampusu chce veřejnosti představit nejen jako vzdělávací a vědecká instituce, ale především jako společenství umělecky a kulturně založených tvůrčích lidí. "Univerzita Karlova je po několik set let stálým obyvatelem centra Prahy a vždycky hledala způsoby, jak využívat kapacitu svých studentů a akademiků k oživení města," uvádí mluvčí Filozofické fakulty Ina Píšová.

20170131IMG 1837Zdroj: Filozofická fakulta, Univerzita Karlova

První akce pro veřejnost se v multifunkčním objektu odehrají už příští týden během Týdne diverzity. "Letošní ročník festivalu má za cíl ukázat Prahu jako rozmanité místo, které prožíváme a které žije v nás. Chceme představit metropoli jako město studentských básníků a amatérských herců, malířů a filmařů, ale i filozofů, aktivistů a vědců," přibližuje Píšová.

Vedle přednášek a workshopů tvoří program také výstavy, filmové projekce, koncerty, komentované prohlídky města či únikové hry. Akce se uskuteční v objektu na adrese Hybernská 4 od 10. do 13. dubna. Program začíná každý den v 10 hodin a pokračuje až do pozdního večera. Vstup na celý Týden diverzity je zdarma. Od května se budou v nových prostorách konat podobné kulturní a vzdělávací akce pravidelně.

: http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/chatrajici-objekt-v-centru-mesta-ozije-obsadi-ho-filozofove-20170330.html

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat