Sbírka Nadačního fondu Veolia vynesla 770 tisíc korun. Vyhloubí se za ně vodní vrty v Africe

Sedmý ročník projektu Voda pro Afriku, který organizuje skupina Veolia a Nadační fond Veolia, přinesl 770 tisíc korun, které putovaly na konto Člověka v tísni. Jde o výtěžek z charitativního prodeje designových předmětů a kávy, které pomohou zajistit pitnou vodu lidem ve vesnici Bargo v okresu Aleta Wondo v jižní Etiopii. 

Za uplynulých sedm ročníků poslala skupina Veolia a Nadační fond Veolia na opravy a budování nových vodních zdrojů v Etiopii téměř čtyři miliony korun. Díky tomu se už opravily a vybudovaly zdroje vody pro 33 tisíc Etiopanů na chudém etiopském venkově. 

„Peníze z předloňské i loňské sbírky jdou do tříletého projektu, díky kterému získá dalších deset tisíc lidí čistou a nezávadnou vodu. Ve vesnici Teso se vybudoval celý nový vodovodní systém, včetně vodojemu, tedy nádrže, z kterého se voda rozvádí do potrubí, a na něm je asi šest odběrných míst. Nestačí jen vybudovat nový vodovod, ale je potřeba zajistit i jeho dlouholetou udržitelnou správu,“ vysvětluje Jan Faltus, koordinátor pro vodu, hygienu a sanitaci v Člověku v tísni.

„Lide musí za vodu platit a ne málo. Kanystr je vyjde až na 50 centů v místní měně, což je víc než platí za vodu lidé v České republice. Z poplatků se platí mimo jiné ostraha, nafta pro dieselový agregát a veškeré opravy. Provádí se on line monitoring, automatický odečet a sleduje se, jak je zdroj vody využíván,“ doplňuje Jan Faltus.

Zájemci si loni před Vánoci mohli vedle tradiční křišťálové karafy od designéra Daniela Piršče koupit také porcelánové šálky značky Thun s africkým motivem a pravou etiopskou kávu Sidamo od mammacoffee. Kromě rozšířené nabídky předmětů přinesla sedmička i nový model spolupráce s hlavním partnerem projektu společnosti Člověk v tísni.

Nadační fond Veolia založil pro projekt Voda pro Afriku vlastní dlouhodobou veřejnou sbírku. Na budování vodních zdrojů v Etiopii lze tedy od 1. listopadu 2016 nově přispět nejen nákupem předmětů, ale i poskytnutím přímého daru na sbírkové konto.

Díky penězům od České rozvojové agentury a výtěžku z projektu Voda pro Afriku se na etiopském venkově budují hlubinné vrty nebo opravují či vyměňují jejich nefunkční části. Vznikají tak místa v blízkosti vesnic, kde si lidé mohou odebírat vodu, takže nemusí nezávadnou pitnou vodu dopravovat z míst vzdálených od domovů i několik hodin pěší chůze. Celý projekt se odehrává ve spolupráci s místními vodními úřady a pomáhají s ním čeští místní zaměstnanci Člověka v tísni.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat