Vracíme tisy do Jizerek

17%
 • Cílová částka 100 000
 • Vybráno 17 281
 • Přispělo 19 dárců
 • Zbývá 27 dní

 

Letošní Ještědský výjezd spojíme znovu s podporou neziskové organizace Čmelák. Tentokrát podpoříme jejich projekt Tisíc tisů do hor.

Čmelák v rámci tohoto projektu shání prostředky na výsadbu 1 000 sazenic vzácných tisů zpět do přírody Jizerských hor. Celková částka potřebná k realizaci projektu v tomto rozsahu je 1 000 000 Kč a umožní věnovat se záchraně této dřeviny i v dalších letech. Vybrané prostředky budou použity na sběry osiva, pěstování sazenic a jejich výsadby včetně ochrany proti okusu pomocí oplocenek a dále na inventarizaci výskytu tisu v krajině. 

Co říká o projektu tisů Čmelák?

Záchraně tisu se liberecká organizace Čmelák věnuje již 23 let. Za tu dobu jsme sebrali semena, vypěstovali sazenice a do krajiny Jizerských hor vysadili 644 tisů. Nyní máme připraveno v lesních školkách dalších více než 1000 sazenic, které chceme začít vysazovat letos na podzim a pokračovat v roce 2021.

Proč zachraňujeme právě tisy? 

Tis červený je ze zákona druh zvláště chráněný, silně ohrožený. Široké veřejnosti je nyní znám spíše jako dřevina parková v podobě nepůvodních keřových zahradnických kultivarů. Většina původních populací tisu v ČR má již tak omezený počet jedinců a zároveň nedostatek přirozeného zmlazení. Cílem projektu je rozšířit počet lokalit, kde se tis v naší přírodě vyskytuje. 

Kde bude výsadba probíhat?

Většina tisů bude vysazena na lesních pozemcích, menší část pak ve volné krajině. Lesní lokality jsme vybrali společně s lesními správci z celého kraje. Nelesní lokality bude spolek Čmelák hledat v letních měsících tak, aby ve spolupráci s veřejností mohli výsadby provést na podzim tohoto roku. Dlouhodobým cílem projektu je spojit síly lesníků, ochránců přírody, vlastníků jednotlivých pozemků a veřejnosti tak, aby se vytvořila dlouhodobá strategie na podporu této vzácné dřeviny. Vysazené tisy by měly do budoucna vytvořit nová místa, odkud se bude tis přirozeně šířit na další lokality.

 

 • Marek Loula
  1 000 Kč
 • Petr Lasky Beneš
  1 000 Kč
 • Jan Maděra
  1 000 Kč
 • Jirka B.
  1 000 Kč
 • Vlasta Štefl
  1 000 Kč
 • Bohdan Suchanek
  1 000 Kč
 • Petr Vosála
  1 000 Kč
 • Martin Procházka
  1 000 Kč
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte nebo registrujte

Čmelák - Společnost přátel přírody z.s.

www.cmelak.cz
Čmelák – Společnost přátel přírody z.s. vznikl v roce 1994 a zaměřuje se na ekologickou výchovu a praktickou ochranu přírody a krajiny. Naším hlavním posláním je nenásilné prosazování trvale udržitelného způsobu života a vytváření harmonických vztahů mezi lidmi a přírodou. Naším cílem je praktická ochrana přírody s konkrétními výstupy přímo v terénu. V rámci našeho Pozemkového spolku vlastníme a pečujeme o 62 ha pozemků. Zdařilými příklady přeměny pozemků s nízkou ekologickou hodnotou na přirozené a biologicky pestré prostředí jsou naše projekty „Nový prales“ na Ještědském hřebeni a „Mokřady Jablonné“ v Jablonném v Podještědí. Od samého počátku je naším cílem také aktivně zapojit širokou veřejnost. Pořádáme exkurze pro veřejnost, organizujeme dobrovolnické akce pro partnerské organizace, workcampy a víkendové akce pro české i zahraniční dobrovolníky. Dlouhodobě se zabýváme také ekologickou výchovou a osvětou na všech stupních škol. Naše organizace byla za přeshraniční projekt „Zelené profese v krajině“ v r. 2013 oceněna německou komisí pro Dekádu OSN.

Poslat e-mailem

Vložit do stránky

Spojenectví není možné pro tuto Sbírku

Omlouváme, Spojenectví není možné pro tuto Sbírku, vyberte jinou sbírku pro vytvoření spojenectví, přejděte na stránku Spojenectví

Jak ještě mohu pomoci

 • 1.

  Sdílením na sociálních sítích

  Sociální sítě mají velkou sílu, i díky tomu, že propojují lidi s podobným pohledem na svět.
  Využijme toho. Sdílet a lajkovat je přece tak snadné!
  A nezapomeňte, že kromě Facebooku tu máme třeba i Instagram, Twitter nebo další menší sítě.

  Sdilet na Facebooku SDÍLET NA TWITTERU

 • 2.

  Osobním doporučením

  Ať se vám to líbí nebo ne, vaše osoba je stejně nejlepším garantem důvěryhodnosti i smyslu sbírky.
  Vysvětlete svým známým po mailu, proč sbírku děláte – i když vám to možná přijde staromódní, mail pořád dobře funguje.

  Poslat mailem

 • 3.

  Vlastním nápadem

  Nejlíp stejně fungují věci, které jsou neokoukané a míří přímo na komoru. Vymyslete vlastní a originální způsob, jak rozšířit povědomí o sbírce, které fandíte, mezi co nejvíce lidí!

Přispět na sbírku

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat