7. Ošetření stromu svobody (Hlízov, Středočeský kraj)

100%
 • Cílová částka 10 000
 • Vybráno 10 000
 • Zbývá Již ukončeno

 

Stromy svobody vysadili naši předci i v Hlízově

Jitka Šimková získala od pamětníků a z kronik školy a obce uložených ve Státním okresním archivu v Kutné Hoře informace, které dokládají, že naši předci vysadili v Hlízově v letech 1919 a 1968 poblíž budovy školy stromy svobody.

Na výsadbě se podílely především školní děti. Slavnosti v roce 1919, která tuto událost doprovázela, se účastnily spolky Sokol, SDH a samozřejmě i veřejnost. Proslov o významu republiky pro národ přednesl řídící učitel Šporcl. Na závěr se zpívaly obě státní hymny. Tato lípa se ale do současnosti nedochovala. Podle pamětníků se stala obětí vichřice.

V první polovině roku 1968 byl vysazen další strom svobody – lípa srdčitá. Citace ze vzpomínek pamětníka události pana Veselského: ” Strom byl vysazen jako lípa svobody na počest padesátiletého výročí vzniku Československé republiky a jako vyjádření nové doby po Pražském jaru, kdy se lid v ČSSR snažil prosadit reformní program a měl nastat obrodný proces. Ten byl zmařený 21.srpna 1968″.

V současném stromořadí naproti budově bývalé školy lípu poznáte podle nízkého kovového plůtku. Díky uvedeným písemným pramenům a informacím od pamětníků, protože záznamy z roku 1968 chybí, jsme mohli připojit Hlízov do projektu Nadace Partnerství, která usiluje v rámci oslav 100. výročí vzniku Československé republiky o zmapování těchto aktivit v naší zemi. Chceme tímto projektem získat peníze na ošetření lípy a pomoci tím zachovat tento strom budoucím generacím.

Samotnou akci a partnery, kteří se případně budou na ošetření podílet, bychom prezentovali v rámci našich spolkových aktivit pro veřejnost.  

 • Mimořádný dar
  10 000 Kč
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte nebo registrujte

Nadace Partnerství

www.nadacepartnerstvi.cz

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit.

Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku tvoří asociaci Environmental Partnership Association, zaměřenou na podporu aktivit směřujících k ochraně životního prostředí, místních komunit a společnosti.

 

Poslat e-mailem

Vložit do stránky

Spojenectví není možné pro tuto Sbírku

Omlouváme, Spojenectví není možné pro tuto Sbírku, vyberte jinou sbírku pro vytvoření spojenectví, přejděte na stránku Spojenectví

Jak ještě mohu pomoci

 • 1.

  Sdílením na sociálních sítích

  Sociální sítě mají velkou sílu, i díky tomu, že propojují lidi s podobným pohledem na svět.
  Využijme toho. Sdílet a lajkovat je přece tak snadné!
  A nezapomeňte, že kromě Facebooku tu máme třeba i Instagram, Twitter nebo další menší sítě.

  Sdilet na Facebooku SDÍLET NA TWITTERU

 • 2.

  Osobním doporučením

  Ať se vám to líbí nebo ne, vaše osoba je stejně nejlepším garantem důvěryhodnosti i smyslu sbírky.
  Vysvětlete svým známým po mailu, proč sbírku děláte – i když vám to možná přijde staromódní, mail pořád dobře funguje.

  Poslat mailem

 • 3.

  Vlastním nápadem

  Nejlíp stejně fungují věci, které jsou neokoukané a míří přímo na komoru. Vymyslete vlastní a originální způsob, jak rozšířit povědomí o sbírce, které fandíte, mezi co nejvíce lidí!

Přispět na sbírku

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat