12. Ošetření Lípy Republiky a Havlíčkovy lípy v obci Trstěnice u Litomyšle (Pardubický kraj)

100%
  • Cílová částka 23 500
  • Vybráno 23 500
  • Zbývá Již ukončeno

 

Lípa Republiky roste na okraji intravilánu. Pohyb chodců je zde minimální, průjezd zemědělskou technikou je velmi častý.

Strom je mírně napaden jmelím, má větší množství suchých větví. Při přechodu kmene do větví je znatelná prasklina.

Strom bude zahrnut do významných stromů obce a pravidelně cca 1x za 10 let prováděn zdravotní řez. V případě použití dynamické vazby, bude kontrola prováděna každý rok. Strom bude sloužit k vytvoření místa pro relaxaci osazená lavičkou a pamětní deskou.

Havlíčkova lípa roste na okraji intravilánu obce cca 5 min pěší chůzí od zástavby v klidné lokalitě propojující louky s polnostmi.

Strom má větší množství suchých větví, při přechodu kmene na větve je znatelná prasklina.

Strom bude zařazen mezi významné stromy v obci, v pravidelném horizontu cca 1x10let (nebude-li situace vyžadovat jinak) bude prováděn zdravotní řez stromu, při instalaci vazeb bude probíhat kontrola 1 ročně. V těsné blízkosti vznikne místo pro relaxaci osazené lavičkou a pamětní deskou, která při rozjímání bude připomínat historii místa.

V září bude osazena lavička a bude připravována pamětní deska. V říjnu proběhne sadba nové lípy a odhalení pamětní desky. Při této příležitosti bude jedna lípa ošetřena s ukázkou arboristického vybavení a práce, která napomůže k osvětě.

Havlíčkova lípa a lípa Republiky rostou na okraji intravilánu, cca 5 min od zástavby. Na tomto místě je pěkný výhled, do krajiny, v těsné blízkosti se nachází i chráněná louka s výskytem modráska bahenního. V průběhu září bude v těsné blízkosti usazena lavička, připravena pamětní deska nejspíše usazena do opukového kamene. V říjnu bude, při setkání občanů, vysazena nová Lípa a odhalena pamětní deska. Při této příležitosti bude veřejnost seznámena s arboristickou prací, vybavením apod.

Občané budou informováni rozhlasem, zpravodajem Trstěnická stezka, plakáty.

Spolupracující osoby a organizace: SDH Trstěnice, Sokol Trstěnice, Chameleos s.r.o.

Odborný posudek: 

Strom 1: obvod 294 cm, výška 18 m, dobrý zdravotní stav, dlouhodobá perspektiva, houbové choroby nejsou patrné, na větvích výskyt jmelí bílého, suché a nestabilní větve, tlakové větvení (hrozí vylomení), výmladky prorůstající do koruny stromu, strom nebyl od roku 1918 nikdy odborně ošetřen, pouze řezy "na slepo", zdravotní řez, vazba statická podkladnicová, vazba dynamická.

Strom 2: obvod 238 cm, výška 19 m, dobrý zdravotní stav, dlouhodobá perspektiva, houbové choroby nejsou patrné, na větvích výskyt jmelí bílého, suché a nestabilní větve (hrozí vylomení), výmladky prorůstající do koruny stromu, strom nebyl od roku 1918 nikdy odborně ošetřen, pouze řezy "na slepo", zdravotní řez,vazba statická podkladnicová, vazba dynamická.

  • Mimořádný dar
    23 500 Kč
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte nebo registrujte

Nadace Partnerství

www.nadacepartnerstvi.cz

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit.

Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku tvoří asociaci Environmental Partnership Association, zaměřenou na podporu aktivit směřujících k ochraně životního prostředí, místních komunit a společnosti.

 

Poslat e-mailem

Vložit do stránky

Spojenectví není možné pro tuto Sbírku

Omlouváme, Spojenectví není možné pro tuto Sbírku, vyberte jinou sbírku pro vytvoření spojenectví, přejděte na stránku Spojenectví

Jak ještě mohu pomoci

  • 1.

    Sbírkovým spojenectvím

    Vzal vás některý projekt za srdce tolik, že s ním chcete spojit své jméno?
    Staňte se jeho spojencem! Seznamte s ním své přátele, udělejte mu kampaň podle vlastních představ!

    Chci se stát spojencem
  • 2.

    Sdílením na sociálních sítích

    Sociální sítě mají velkou sílu, i díky tomu, že propojují lidi s podobným pohledem na svět.
    Využijme toho. Sdílet a lajkovat je přece tak snadné!
    A nezapomeňte, že kromě Facebooku tu máme třeba i Instagram, Twitter nebo další menší sítě.

    Sdilet na Facebooku SDÍLET NA TWITTERU

  • 3.

    Osobním doporučením

    Ať se vám to líbí nebo ne, vaše osoba je stejně nejlepším garantem důvěryhodnosti i smyslu sbírky.
    Vysvětlete svým známým po mailu, proč sbírku děláte – i když vám to možná přijde staromódní, mail pořád dobře funguje.

    Poslat mailem

  • 4.

    Vlastním nápadem

    Nejlíp stejně fungují věci, které jsou neokoukané a míří přímo na komoru. Vymyslete vlastní a originální způsob, jak rozšířit povědomí o sbírce, které fandíte, mezi co nejvíce lidí!

Přispět na sbírku

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat