Návrat 1000 tisů do krajiny

11%
 • Cílová částka 150 000
 • Vybráno 17 281
 • Přispělo 19 dárců
 • Zbývá 35 dní

 

ČSOB pomáhá Čmelákovi

V roce 2019 se podařilo vybrat významnou částku 146 455 Kč na rozvoj Nového pralesa. Všem 146 dárcům mockrát děkujeme za podporu. Připravili jsme video z Nového pralesa, které si můžete přehrát po kliknutí na tento odkaz.

Letos jsme se rozhodli vybrat prostředky na výsadbu 1000 sazenic vzácných tisů zpět do přírody. Celková částka potřebná k realizaci projektu v tomto rozsahu je 1 000 000 Kč, která nám umožní věnovat se záchraně této dřeviny i v dalších letech. Budeme moc rádi, pokud nám v tom pomůžete jakoukoliv částkou. Vybrané prostředky budou  použity na sběry osiva, pěstování sazenic a jejich výsadby včetně ochrany proti okusu pomocí oplocenek a dále inventarizaci výskytu tisu v krajině.

O projektu tisů

Záchraně tisu se liberecká organizace Čmelák věnuje již 23 let. Za tu dobu jsme sebrali semena, vypěstovali sazenice a do krajiny Jizerských hor vysadili 644 tisů. Nyní máme připraveno v lesních školkách dalších více než 1000 sazenic, které chceme začít vysazovat letos na podzim a pokračovat v roce 2021.

Proč zachraňujeme právě tisy? 

Tis červený je ze zákona druh zvláště chráněný, silně ohrožený. Široké veřejnosti je nyní znám spíše jako dřevina parková v podobě nepůvodních keřových zahradnických kultivarů. Většina původních populací tisu v ČR má již tak omezený počet jedinců a zároveň nedostatek přirozeného zmlazení. Cílem projektu je rozšířit počet lokalit, kde se tis v naší přírodě vyskytuje. 

Kde bude výsadba probíhat?

Většina tisů bude vysazena na lesních pozemcích, menší část pak ve volné krajině. Lesní lokality jsme vybrali společně s lesními správci z celého kraje. Nelesní lokality bude spolek Čmelák hledat v letních měsících tak, aby ve spolupráci s veřejností mohli výsadby provést na podzim tohoto roku. Dlouhodobým cílem projektu je spojit síly lesníků, ochránců přírody, vlastníků jednotlivých pozemků a veřejnosti tak, aby se vytvořila dlouhodobá strategie na podporu této vzácné dřeviny. Vysazené tisy by měly do budoucna vytvořit nová místa, odkud se bude tis přirozeně šířit na další lokality.

Jak nám můžete pomoct? 

Pokud se Vám projekt líbí, budeme moc rádi za finanční příspěvek. I když nemáte možnost zaslat peníze na podporu, pomůžete nám už jen sdílením této sbírky. Rádi spolupracujeme se stejně smýšlejícími lidmi se zájmem o ochranu krajiny. 

Kontakt na nás

V případě dotazů nás můžete kdykoliv kontaktovat :) 

Tomáš Kolečář tomas.kolecar@cmelak.cz

Marek Soukup marek.soukup@cmelak.cz

 

Novinky můžete sledovat na sociálních sítích

www.cmelak.cz

Instagram

Youtube

Facebook

 

 

 

 • Marek Loula
  1 000 Kč
 • Petr Lasky Beneš
  1 000 Kč
 • Jan Maděra
  1 000 Kč
 • Jirka B.
  1 000 Kč
 • Vlasta Štefl
  1 000 Kč
 • Bohdan Suchanek
  1 000 Kč
 • Petr Vosála
  1 000 Kč
 • Martin Procházka
  1 000 Kč
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte nebo registrujte

Čmelák - Společnost přátel přírody z.s.

www.cmelak.cz
Čmelák – Společnost přátel přírody z.s. vznikl v roce 1994 a zaměřuje se na ekologickou výchovu a praktickou ochranu přírody a krajiny. Naším hlavním posláním je nenásilné prosazování trvale udržitelného způsobu života a vytváření harmonických vztahů mezi lidmi a přírodou. Naším cílem je praktická ochrana přírody s konkrétními výstupy přímo v terénu. V rámci našeho Pozemkového spolku vlastníme a pečujeme o 62 ha pozemků. Zdařilými příklady přeměny pozemků s nízkou ekologickou hodnotou na přirozené a biologicky pestré prostředí jsou naše projekty „Nový prales“ na Ještědském hřebeni a „Mokřady Jablonné“ v Jablonném v Podještědí. Od samého počátku je naším cílem také aktivně zapojit širokou veřejnost. Pořádáme exkurze pro veřejnost, organizujeme dobrovolnické akce pro partnerské organizace, workcampy a víkendové akce pro české i zahraniční dobrovolníky. Dlouhodobě se zabýváme také ekologickou výchovou a osvětou na všech stupních škol. Naše organizace byla za přeshraniční projekt „Zelené profese v krajině“ v r. 2013 oceněna německou komisí pro Dekádu OSN.

Poslat e-mailem

Vložit do stránky

Spojenectví není možné pro tuto Sbírku

Omlouváme, Spojenectví není možné pro tuto Sbírku, vyberte jinou sbírku pro vytvoření spojenectví, přejděte na stránku Spojenectví

Jak ještě mohu pomoci

 • 1.

  Sbírkovým spojenectvím

  Vzal vás některý projekt za srdce tolik, že s ním chcete spojit své jméno?
  Staňte se jeho spojencem! Seznamte s ním své přátele, udělejte mu kampaň podle vlastních představ!

  Chci se stát spojencem
 • 2.

  Sdílením na sociálních sítích

  Sociální sítě mají velkou sílu, i díky tomu, že propojují lidi s podobným pohledem na svět.
  Využijme toho. Sdílet a lajkovat je přece tak snadné!
  A nezapomeňte, že kromě Facebooku tu máme třeba i Instagram, Twitter nebo další menší sítě.

  Sdilet na Facebooku SDÍLET NA TWITTERU

 • 3.

  Osobním doporučením

  Ať se vám to líbí nebo ne, vaše osoba je stejně nejlepším garantem důvěryhodnosti i smyslu sbírky.
  Vysvětlete svým známým po mailu, proč sbírku děláte – i když vám to možná přijde staromódní, mail pořád dobře funguje.

  Poslat mailem

 • 4.

  Vlastním nápadem

  Nejlíp stejně fungují věci, které jsou neokoukané a míří přímo na komoru. Vymyslete vlastní a originální způsob, jak rozšířit povědomí o sbírce, které fandíte, mezi co nejvíce lidí!

Přispět na sbírku

Převodem na účet

Přispějete převodem na účet:

35-2887762389/0800

Platba bankovním převodem

Při převodu peněz je buď vložena hotovost na určitý účet nebo je převedena určitá částka z účtu na účet bezhotovostně. Druhá metoda probíhá buď elektronicky (e-banking) nebo pomocí formuláře, takzvané složenky.

Příslušné číslo bankovního účtu naleznete vždy u každého projektu.

Při elektronických převodech (e-banking) stačí jít na internetové stránky Vaší banky a tam máte přímý přístup na svoje vlastní konto. Můžete zadat příkaz k jakékoliv finanční transakci (to znamená i k bankovnímu převodu).

Pro případné potvrzení o daru doporučujeme v popisu platby uvést jméno a příjmení příkazce (dárce).

Převod pomocí složenky: Všechny nutné údaje musí být zaneseny do odpovídajících políček na složence a vyplněná složenka se musí podat v bance nebo na poště. Převáděná suma je buď zaplacena v hotovosti nebo převedena z účtu na účet adresáta. Jako potvrzení obdržíte protisk složenky nebo formuláře, který musí být označen datem a razítkem banky.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat