3. Špácova lípa (Habry, Kraj Vysočina)

100%
 • Cílová částka 15 000
 • Vybráno 15 002
 • Přispěli 3 dárci
 • Zbývá Již ukončeno

 

Ve spolupráci se Stromy svobody 1918-2018 hledám prostředky a odbornou pomoc na ošetření stoleté lípy vysazené hospodářem panem Antonínem Špácem v obci Habry u jeho domku čp.23, lípa byla vysazena na památku navrácení se z tzv. Velké, dnes I. světové války a na památků haberských sousedů, kteří ve válce zahynuli.

Fyziologická vitalita stromu není nijak snížena, strom vykazuje dobré přírůsty. Zdravotní stav je zhoršený, v koruně jsou drobné defekty jak na bázi kmene, tak v horní části stromu. Dle vizuálního posouzení je kořenový systém v pořádku, vyvrácení celého stromu při normálních větrech do 125 km/hod je nepravděpodobné.

Dnes roste mezi stodolami a obytnými domy, jednou již byla neodborně ošetřena hasiči, kteří ořezali polovinu koruny stromu. Žádoucí je nyní snížení výšky stromu, tedy opětovná redukce, navržená též arboristou, aby nedošlo k vylamování sekundárních větví. Silné větry z ní olamují větve a ohrožují tak zdraví zde žijících obyvatel, v případě jejího vyvrácení vichřicí by mohla způsobit i materiální škody.

Z ošetření bude pořízena fotodokumentace a na hraně pozemku přístupna z chodníku bude umístěna naučná tabule o provedeném ošetření i historii stromu.

 • Mimořádný dar
  15 000 Kč
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte nebo registrujte

Nadace Partnerství

www.nadacepartnerstvi.cz

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit.

Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku tvoří asociaci Environmental Partnership Association, zaměřenou na podporu aktivit směřujících k ochraně životního prostředí, místních komunit a společnosti.

 

Poslat e-mailem

Vložit do stránky

Spojenectví není možné pro tuto Sbírku

Omlouváme, Spojenectví není možné pro tuto Sbírku, vyberte jinou sbírku pro vytvoření spojenectví, přejděte na stránku Spojenectví

Jak ještě mohu pomoci

 • 1.

  Sdílením na sociálních sítích

  Sociální sítě mají velkou sílu, i díky tomu, že propojují lidi s podobným pohledem na svět.
  Využijme toho. Sdílet a lajkovat je přece tak snadné!
  A nezapomeňte, že kromě Facebooku tu máme třeba i Instagram, Twitter nebo další menší sítě.

  Sdilet na Facebooku SDÍLET NA TWITTERU

 • 2.

  Osobním doporučením

  Ať se vám to líbí nebo ne, vaše osoba je stejně nejlepším garantem důvěryhodnosti i smyslu sbírky.
  Vysvětlete svým známým po mailu, proč sbírku děláte – i když vám to možná přijde staromódní, mail pořád dobře funguje.

  Poslat mailem

 • 3.

  Vlastním nápadem

  Nejlíp stejně fungují věci, které jsou neokoukané a míří přímo na komoru. Vymyslete vlastní a originální způsob, jak rozšířit povědomí o sbírce, které fandíte, mezi co nejvíce lidí!

Přispět na sbírku

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat