16. Ošetření lípy svobody rostoucí na Masarykově náměstí v Uničově (Olomoucký kraj)

100%
 • Cílová částka 20 000
 • Vybráno 20 000
 • Zbývá Již ukončeno

 

Ve spolupráci s Nadací Partnerství hledáme prostředky a odbornou pomoc na ošetření lípy svobody o obvodu kmene 265 cm rostoucí v centru našeho města v sousedství vzácného morového sloupu. Tato lípa byla vysazena dne 28. října 1968 v rámci několikadenních uničovských oslav 50. výročí vzniku první Československé republiky, které sestávaly ze série kulturních akcí.  Tato lípa je v současné době přímým a milým svědkem hlavního kulturního a společenského dění našeho města. V okolí této lípy probíhá každoročně řada veřejných akcí: uničovský masopust, jarmarky a trhy, uničovský majáles, rozsvícení vánočního stromu, uničovské kulturní léto (filmové projekce a koncerty), startovní místo sportovních akcí, návštěvy významných osobností (např. prezidentů republiky), Dny evropského dědictví atd. Pod lípou jsou umístěny lavičky, které jsou občany hojně využívány.

Zdravotní stav lípy  je dobrý (na stupnici zdravotního stavu jde cca o stupeň 3, vitalita je cca na stupni 2). V koruně lípy se však nacházejí suché a polámané větve, pahýly po ulomených větvích a "špačky" po neodborně ořezaných větvích. V některých větvích jsou drobné defekty (např. dutiny), na tloustnoucí spodní kosterní větvi je rozsáhlejší poškození borky. Dále je nutné provést kontrolu případně výměnu stávající vazby v koruně lípy, která byla instalována v roce 2004. Úklid a likvidaci ořezaných větví po provedení odborného ošetření si Město Uničov jako žadatel o ošetření stromu zajistí samo na své náklady. Prostředky získané ve sbírce budou využity jen na samotné ošetření stromu. V případě, že bychom uspěli ve sbírce na ošetření lípy, zajistíme v dostatečném předstihu informování veřejnosti o termínu a čase provádění ošetření stromu tak, aby měli zájemci z řad veřejnosti i škol možnost na vlastní oči vidět, jak takové arboristické ošetření stromu probíhá (plakátek bude umístěn na web města, na plakátovací plochy ve městě, na facebook, do místních novin). Spolu s umožněním sledovat práci arboristy při ošetřovaní naší lípy a jeho odborný výklad jsme schopni instalovat na blízké nádvoří městského úřadu výstavu o památných a významných stromech rostoucích v ORP Uničov.

Celková cena ošetření stromu je cca 20 000,- Kč.

Tento strom si zaslouží patřičnou péči, abychom se z jeho přítomnosti mohli radovat dlouhá léta nejen my, ale i příští generace. Pomůžete i Vy?

 • Mimořádný dar
  20 000 Kč
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte nebo registrujte

Nadace Partnerství

www.nadacepartnerstvi.cz

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit.

Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku tvoří asociaci Environmental Partnership Association, zaměřenou na podporu aktivit směřujících k ochraně životního prostředí, místních komunit a společnosti.

 

Poslat e-mailem

Vložit do stránky

Spojenectví není možné pro tuto Sbírku

Omlouváme, Spojenectví není možné pro tuto Sbírku, vyberte jinou sbírku pro vytvoření spojenectví, přejděte na stránku Spojenectví

Jak ještě mohu pomoci

 • 1.

  Sdílením na sociálních sítích

  Sociální sítě mají velkou sílu, i díky tomu, že propojují lidi s podobným pohledem na svět.
  Využijme toho. Sdílet a lajkovat je přece tak snadné!
  A nezapomeňte, že kromě Facebooku tu máme třeba i Instagram, Twitter nebo další menší sítě.

  Sdilet na Facebooku SDÍLET NA TWITTERU

 • 2.

  Osobním doporučením

  Ať se vám to líbí nebo ne, vaše osoba je stejně nejlepším garantem důvěryhodnosti i smyslu sbírky.
  Vysvětlete svým známým po mailu, proč sbírku děláte – i když vám to možná přijde staromódní, mail pořád dobře funguje.

  Poslat mailem

 • 3.

  Vlastním nápadem

  Nejlíp stejně fungují věci, které jsou neokoukané a míří přímo na komoru. Vymyslete vlastní a originální způsob, jak rozšířit povědomí o sbírce, které fandíte, mezi co nejvíce lidí!

Přispět na sbírku

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat