6. Lípa republiky 1941 (Zdiby, Středočeský kraj)

142%
 • Cílová částka 5 000
 • Vybráno 7 123
 • Přispěli 3 dárci
 • Zbývá Již ukončeno

 

Lípa srdčitá (syn. malolistá; Tilia cordata) vysazena na jaře 1941 jako "lípa republiky" Ludmilou Capouškovou na pozemku zakoupeném na Brnkách pro stavbu rodinného domku. Paní Capoušková postavila v letech 1940 a 1941 (dokončení někdy v létě) na pozemku "nouzový rodinný domek" (z důvodu nedostatku peněz za války v podstatě dřevěnou chatu, stavitelem byl tesař Malina z Dolních Chaber). Zde za války a mnoho let po ní pobývala od velikonoc vždy do 28.10., kterýžto den položila k lípě kytičku, zavzpomínala a odjela na zimu do Prahy. Tradici zavzpomínání 28.10. a položení kytičky nebo zapálení čajové svíčky se snaží udržet v rodině nynější majitel pozemku (praprasynovec paní Capouškové). Lípa se nachází v k.ú. Brnky na pozemku p.č. 50/9 a nyní je stará asi 80 let (od vysazení je to 77 let), je asi 13 m vysoká s průměrem koruny okolo 10 m. Růstový a zdravotní stav lípy je dobrý bez větších defektů.

Časem okolí lípy zarostlo křovím (hlohy, šípky a svídy) a z jihu byl vysazen ořešák. Od roku 1981 o lípu pečuje současný majitel - odstranil podrostové křoví i ořešák, prořezal korunu tvořenou od větvení ve 2 m třemi kmeny a upravil okolí. Současná péče se soustředí na odstraňování suchých a konkurujících si větví, odlehčování koruny směrem na jih a odstraňování kořenových a kmenových výmladků. Vzhledem k velikosti koruny začíná být v některých částech koruny péče pro majitele pozemku nad jeho síly.

Předmětem sbírky je úhrada nákladů (odhad do 5 000,-- Kč) na odborný prořez (možná stromolezcem) - odstranění suchých a konkurujících si větví, drobných defektů, mírné potlačení dvou kodominantních (méně výrazných) kmenů, odlehčení koruny směrem na jih, celkový zdravotní řez, včetně mírné redukce koruny od fasády domu. O likvidaci ořezaných větví a úklid po akci se postará plně majitel pozemku.

Termín řezu (ošetření) bude v místě oznámen na vývěskách s pozvánkou pro zájemce o odborné poučení.

 

 • Mimořádný dar
  5 000 Kč
 • Mlyeko
  123 Kč
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte nebo registrujte

Nadace Partnerství

www.nadacepartnerstvi.cz

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit.

Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku tvoří asociaci Environmental Partnership Association, zaměřenou na podporu aktivit směřujících k ochraně životního prostředí, místních komunit a společnosti.

 

Poslat e-mailem

Vložit do stránky

Spojenectví není možné pro tuto Sbírku

Omlouváme, Spojenectví není možné pro tuto Sbírku, vyberte jinou sbírku pro vytvoření spojenectví, přejděte na stránku Spojenectví

Jak ještě mohu pomoci

 • 1.

  Sdílením na sociálních sítích

  Sociální sítě mají velkou sílu, i díky tomu, že propojují lidi s podobným pohledem na svět.
  Využijme toho. Sdílet a lajkovat je přece tak snadné!
  A nezapomeňte, že kromě Facebooku tu máme třeba i Instagram, Twitter nebo další menší sítě.

  Sdilet na Facebooku SDÍLET NA TWITTERU

 • 2.

  Osobním doporučením

  Ať se vám to líbí nebo ne, vaše osoba je stejně nejlepším garantem důvěryhodnosti i smyslu sbírky.
  Vysvětlete svým známým po mailu, proč sbírku děláte – i když vám to možná přijde staromódní, mail pořád dobře funguje.

  Poslat mailem

 • 3.

  Vlastním nápadem

  Nejlíp stejně fungují věci, které jsou neokoukané a míří přímo na komoru. Vymyslete vlastní a originální způsob, jak rozšířit povědomí o sbírce, které fandíte, mezi co nejvíce lidí!

Přispět na sbírku

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat