DOMEČEK PLNÝ KOLEČEK

 

DOMEČEK PLNÝ KOLEČEK

Domeček plný koleček je projekt víceúčelového centra pro handicapované, které budujeme ve Staré Pace. 

V objektu bývalé tiskárny a rodinné domku v areálu tiskárny budujeme bezbariérové bydlení s asistencí a chceme sem postupně sestěhovat všechny naše provozovny a sklady, které máme v pronajatých prostorách, abychom naši činnost mohli zefektivnit a dále rozvíjet.

Naše hlavní aktivity jsou:

  • bezbariérové komunitní bydlení a ubytování s asistencí
  • sociální služby - terénní osobní asistence a odlehčovací služby
  • chráněné dílny
  • sportovní, kulturní, volnočasové a terapeutické aktivity
  • farmaření
  • rehabilitace, atd.

 

HLAVNÍ MYŠLENKA - CÍL

V DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK tvoří lidé s různými typy postižení (handicapy) komunitu, kde společně pracují, bydlí, sportují, rozvíjejí své koníčky, a kde si především vzájemně pomáhají. Mentálně a psychicky postižení lidé fyzicky pomáhají lidem s tělesným handicapem a těžce fyzicky postižení lidé zas např. organizují pracovní i volnočasové aktivity, pomáhají s organizací domácnosti, hospodařením, atd. Společně jsou pak jako komunita méně závislí na podpoře ostatních a mohou se věnovat činnostem, které pro ně byly dříve nedostupné, např. z důvodu potřeby větší asistence, bezbariérového zázemí, atd.

Díky pracovnímu uplatnění, vzájemné pomoci a podpoře asistentů mají lidé v DOMEČKU oprávněný pocit, že jsou užiteční a prospěšní, což je často opačný stav než měli dříve, kdy se mnohdy cítili spíše zbyteční a na obtíž. 

Handicapovaným lidem, kteří v DOMEČKU bydlí, zajišťujeme odbornou asistenci a supervizi. Tato komunita je ale otevřená široké veřejnosti, do které se přirozeně integruje skrze své činnosti (práci, integrované sporty, volnočasové aktivity, služby které veřejnosti nabízí, atd.).

 

CO SE NÁM JIŽ PODAŘILO

První komunitní bydlení:

V šesti samostatných pokojích ve dvou bytech zatím bydlí tři vozíčkáři a paní s lehčím postižením se svojí dcerkou. Dva pokoje jsou trvale neobsazené a různí zájemci (adepti) si zde zkouší, zda by jim práce a život v komunitě vyhovovali a zda by se zvládli osamostatnit od své rodiny.

Chráněná pracovní místa:

V DOMEČKU již zaměstnáváme 11 pracovníků se zdravotním postižením, kteří zde vyrábějí loutky / marionety, proutěné zboží, kompletují výrobky jiných firem, organizují sportovní a volnočasové aktivity, atd.

Zázemí sociálních služeb:

V regionu Novopacka a Hořicka poskytujeme nepřetržitou (24 hodin denně, 7 dní v týdnu včetně svátků) terénní osobní asistenci a v DOMEČKU jsme vybudovali kontaktní místo a máme zde sklad kompenzačních pomůcek.

Farma:

Zatím v DOMEČKU chováme pouze slepičky, které jsme zachránili z velkochovu a máme každý den čerstvá vajíčka. Staráme se ale také o zahradu a pěstujeme si vlastní zeleninu.

 

CO NYNÍ REALIZUJEME

Hlavním plánem je nyní v rodinném domku v areálu tiskárny vybudovat 2. komunitní bydlení (dva podkroví byty a tři samostatné pokoje v přízemí se společenskou místností), abychom mohli dalším 6 lidem změnit jejich nepříznivý osud a dát jim šanci na samostatný a aktivní život. Stavební práce si z větší části zajišťujeme svépomocí (za podpory stavebních učňů a dobrovolníků). Za získané prostředky nakupujeme především stavební materiál, který se ale také snažíme získávat sponzorsky a se slevou.

 

CO máme v plánu DÁLE

Celý projekt je na mnoho let a je rozdělený do více etap. Nyní se zaměřujeme na vybudování 2. komunitního bydlení, ale chtěli bychom také co nejdříve zahájit práce na rozšíření chráněných dílen (přestěhovat do DOMEČKU a také zvětšit keramickou dílnu a dílnu na výrobu sportovních potřeb), farmy (začít chovat více hospodářských zvířat) i sportovních a volnočasových integrujících aktivit (vybudovat sklady, prostory pro klubovou sportovní činnost a školení, atd.).

Pokud získáme dotační podporu, tak také chceme začít co nejdříve s budováním ubytovacích kapacit pro poskytování odlehčovacích služeb (rozšířit naše sociální služby), abychom pečujícím rodinám nabídli pro jejich nesoběstačné členy krátkodobé pobyty s asistencí a umožnili pečujícím osobám např.: jet na dovolenou, bezbariérově si upravit dům, podstoupit např. operaci, kterou dlouhodobě odkládají, atd.

 

Je toho mnoho, co bychom chtěli zrealizovat a mohli v DOMEČKU nabídnout. Záleží pouze na tom, kdy získáme dostatek prostředků, abychom k našim činnostem vybudovali potřebné zázemí. Nečekáme ale pouze na podporu ostatních – většinu prací si děláme svépomoci a na část stavebního materiálu se také snažíme vydělat v našich chráněných dílnách a obchůdku.

Snad se nám časem také konečně naskytne dotační výzva, která budeme zapadat do našeho záměru...

  • Lubos Polivka
    20 000 Kč
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte nebo registrujte

Sportem proti barierám, z.s.

http://www.domecekplnykolecek.cz

Nestátní nezisková veřejně prospěšná organizace - zapsaný spolek. Mezi naše hlavní činnosti patří poskytování sociálních služeb (nepřetržitá terénní osobní asistence), provozování chráněných dílen (keramika, pedig, kompletace, marionety/loutky, atd.) a integrující sportovní aktivity.

Hlavním projektem je DOMEČEK PLNÝ KOLEČEK, kde budujeme bezbariérové bydlení s asistencí pro těžce zdravotně postižené vozíčkáře a lidi s lehčím mentálním postižením, kteří si zde vzájemně pomáhají. Tito lidé pracují v našich chráněných dílnách a využívají naše sociální služby a nabídku sportovních a volnočasových aktivit. Díky práci a vzájemné pomoci jsou samostatnější, užiteční a aktivní. více na www.D-P-K.cz.

Poslat e-mailem

Vložit do stránky

Spojenectví není možné pro tuto Sbírku

Omlouváme, Spojenectví není možné pro tuto Sbírku, vyberte jinou sbírku pro vytvoření spojenectví, přejděte na stránku Spojenectví

Jak ještě mohu pomoci

  • 1.

    Sbírkovým spojenectvím

    Vzal vás některý projekt za srdce tolik, že s ním chcete spojit své jméno?
    Staňte se jeho spojencem! Seznamte s ním své přátele, udělejte mu kampaň podle vlastních představ!

    Chci se stát spojencem
  • 2.

    Sdílením na sociálních sítích

    Sociální sítě mají velkou sílu, i díky tomu, že propojují lidi s podobným pohledem na svět.
    Využijme toho. Sdílet a lajkovat je přece tak snadné!
    A nezapomeňte, že kromě Facebooku tu máme třeba i Instagram, Twitter nebo další menší sítě.

    Sdilet na Facebooku SDÍLET NA TWITTERU

  • 3.

    Osobním doporučením

    Ať se vám to líbí nebo ne, vaše osoba je stejně nejlepším garantem důvěryhodnosti i smyslu sbírky.
    Vysvětlete svým známým po mailu, proč sbírku děláte – i když vám to možná přijde staromódní, mail pořád dobře funguje.

    Poslat mailem

  • 4.

    Vlastním nápadem

    Nejlíp stejně fungují věci, které jsou neokoukané a míří přímo na komoru. Vymyslete vlastní a originální způsob, jak rozšířit povědomí o sbírce, které fandíte, mezi co nejvíce lidí!

Přispět na sbírku

Převodem na účet

Přispějete převodem na účet:

218286566/0300

Platba bankovním převodem

Při převodu peněz je buď vložena hotovost na určitý účet nebo je převedena určitá částka z účtu na účet bezhotovostně. Druhá metoda probíhá buď elektronicky (e-banking) nebo pomocí formuláře, takzvané složenky.

Příslušné číslo bankovního účtu naleznete vždy u každého projektu.

Při elektronických převodech (e-banking) stačí jít na internetové stránky Vaší banky a tam máte přímý přístup na svoje vlastní konto. Můžete zadat příkaz k jakékoliv finanční transakci (to znamená i k bankovnímu převodu).

Pro případné potvrzení o daru doporučujeme v popisu platby uvést jméno a příjmení příkazce (dárce).

Převod pomocí složenky: Všechny nutné údaje musí být zaneseny do odpovídajících políček na složence a vyplněná složenka se musí podat v bance nebo na poště. Převáděná suma je buď zaplacena v hotovosti nebo převedena z účtu na účet adresáta. Jako potvrzení obdržíte protisk složenky nebo formuláře, který musí být označen datem a razítkem banky.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat