Pomozte dětem ve válečných konfliktech

 

Více než 460 milionů dětí žije v zemích, kde probíhá válka nebo jiné násilné konflikty a přímo či nepřímo na ně její důsledky doléhají. Často jsou nuceny opustit své domovy a mnohé z nich zůstávají vysídleny celé dětství. Některé z nich osiřely nebo jsou odděleny od rodiny. Často musí pracovat místo toho, aby chodily do školy. Nezřídka musí čelit násilí. Jsou zmrzačené, nemocné a podvyživené. Podmínky, ve kterých žijí jsou katastrofické. Tyto děti jsou odsouzeny prožít celé své dětství ve strachu a beznaději.

CARE spolu s partnery pomáhá dětem postiženým válkami na Ukrajině, v Sýrii, Súdánu a Jemenu.

Zdroj: Save the children

 

Děti v uprchlických táborech

Počet dětí nuceně vysídlených z domovů se v posledním desetiletí zdvojnásobil na 43.3 milionů. Válka na Ukrajině přinutila více než 2 miliony ukrajinských dětí opustit zemi a více než 1 milion dětí bylo vysídleno do uprchlických center v rámci Ukrajiny. Vnitřně vysídlené ti a děti uprchlíků často patří k těm nejzranitelnějším. Mnohé nemají přístup ke vzdělání a zdravotní péči. Chybí jim běžné očkování a sociální ochrana. Většina dnes vysídlených dětí stráví celé své dětství v uprchlických táborech a nezažijí tak dětství, které je pro jejich další vývoj tak důležité. 

Zdroj UNICEF 

Podvýživa dětí ve válečných konfliktech

15. února uplynulo deset měsíců od vypuknutí konfliktu v Súdánu, který nechává miliony lidí, zejména dětí, v beznaději. Téměř 18 milionů lidí čelí akutnímu nedostatku potravin. Podle dostupných zpráv trpí podvýživou již více než 700 000 dětí, přičemž toto číslo by se do konce roku mohlo zvýšit až na 3,5 milionu. Podle odhadů zemře v táboře Zamzam v severním Dárfúru každé dvě hodiny jedno dítě.

 

 

Zdravotní péče a sanitce vody ve válečných konfliktech

Jemen od roku 2015 sužuje občanská válka, jejíž důsledkem je v zemi jedna z největších humanitárních krizí na světě. Pomoc potřebuje víc než 21.5 milionu lidí, z toho 15 % tvoří děti. Problémem je nejen nedostatek jídla a výživy, ale taky čisté vody a zdravotní péče. Politická situace buď omezila nebo zcela ochromila velkou část infrastruktury. Nedostatek pitné vody vede k tomu, že lidem nezbývá než využívat škodlivých vodních zdrojů. Tím se vystavují riziku šíření cholery, která zasahuje převážně zranitelnou část populace – zejména pak oblasti, kde je vysoká koncentrace vnitřně vysídlených lidí v důsledku přetrvávajícího konfliktu. 

 

CARE dlouhodobě pomáhá ve 14 jemenských provinciích. 

 

Psychosociální a sociální pomoc dětem ve válečných konfliktech

Tříletá Daria z Ukrajiny měla proti jiným dětem „štěstí“. Nepřišla totiž ve válce jako mnoho dalších o rodiče. 

Kvůli děsivým vzpomínkám ale přestala mluvit a často křičí ze spaní. „Mám teď velký sen, uslyšet svou dceru jednoho dne znovu mluvit a třeba se i smát,” říká její zoufalá maminka Natalia.  

 

Vzdělávání dětí ve válečných konfliktech

Na konci minulého roku jsme vyzpovídali dvanáctiletou Sidel, která nyní žije v severozápadní Sýrii poblíž Idlíbu. Od vypuknutí války v Sýrii v roce 2011 byla pětkrát vysídlena. Kvůli válce byla nucena na tři roky přerušit školní docházku. Podělila se s námi o to, jak těžké bylo vrátit se do školy a jak se jí podařilo překonat strach a zapojit do školního života. Její vzkaz dívkám na celém světě, které žijí ve válečných podmínkách je  

„Musíme se postavit všem překážkám, protože jsme ještě velmi mladé a dlužíme si jít za svými sny. Máme před sebou dlouhý život“! 

Sidel podporují organizace Ihsan Relief and Development a CARE prostřednictvím mobilních ochranných týmů, které nabízejí volnočasové aktivity pro syrské děti ve školách v Idlibu. 

 

Finanční pomoc dětem ve válečných konfliktech

Adip (15) přišel o nohu, když šlápnul na minu. „Moc si toho nepamatuji. Upadl jsem do bezvědomí a probudil se až v nemocnici,“ říká. „Dřív jsem hrál fotbal a chybí mi to. S protézou můžu chodit, ale ne moc dlouho.“ CARE podporuje jeho rodinu peněžitou pomocí (288 000 jemenských riálů, přibližně 530 USD, po dobu šesti měsíců), za kterou nakupují především potraviny.  

  • Tomáš Knebl
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte nebo registrujte

CARE Česká republika z.s.

www.care.cz

CARE je jednou z nejvýznamnějších mezinárodních humanitárních organizací zaměřených na odstraňování chudoby. Po celém světě zachraňuje životy a upevňuje sociální spravedlnost. Soustředí se přitom na ženy a dívky, protože chudobu nelze překonat, dokud nebudou mít všichni lidé stejná práva a příležitosti.

CARE se zaměřuje na okamžitou pomoc při přírodních katastrofách. Je zastoupena ve více než 100 zemích světa a většinou přímo na místě, kde ke katastrofě dochází. Zasaženým komunitám poskytuje základní lékařskou péči, pitnou vodu, potraviny, hygienické balíčky, deky, stany, buduje přístup k vodě, sanitaci, přístřešky ad. CARE zůstává na místě, i když o krizi již média neinformují, a pomáhá obnovit tamní infrastrukturu. Zároveň CARE bojuje proti hladu a společenským nerovnostem, podporuje vzdělání a rozšiřuje ekonomické příležitosti pro ženy a dívky. Komunity zasažené klimatickou změnou podporuje v efektivním pěstování odolných plodin a chování dobytka, posiluje přípravu a včasné opatření, které snižují následky

CARE byla založena v roce 1945 na pomoc válkou zničené Evropě. V letech 1946-1950 poskytla poválečnému Československu pomoc v hodnotě 32,8 milionů korun. Dnes je mezinárodní konfederací a CARE Česká republika je její hrdou součástí.

I díky laskavé podpoře českých dárců podpořila CARE v roce 2023 více než 167 milionům lidí po celém světě.

Více informací o činnosti CARE, o využití finančních darů můžete najít na www.care.cz

Sledujte nás také na facebooku –https://www.facebook.com/care.cz

Instagramu: https://www.instagram.com/care_cz/

YouTubu: https://www.youtube.com/@careceskarepublika5060

Poslat e-mailem

Vložit do stránky

Spojenectví není možné pro tuto Sbírku

Omlouváme, Spojenectví není možné pro tuto Sbírku, vyberte jinou sbírku pro vytvoření spojenectví, přejděte na stránku Spojenectví

Jak ještě mohu pomoci

  • 1.

    Sbírkovým spojenectvím

    Vzal vás některý projekt za srdce tolik, že s ním chcete spojit své jméno?
    Staňte se jeho spojencem! Seznamte s ním své přátele, udělejte mu kampaň podle vlastních představ!

    Chci se stát spojencem
  • 2.

    Sdílením na sociálních sítích

    Sociální sítě mají velkou sílu, i díky tomu, že propojují lidi s podobným pohledem na svět.
    Využijme toho. Sdílet a lajkovat je přece tak snadné!
    A nezapomeňte, že kromě Facebooku tu máme třeba i Instagram, Twitter nebo další menší sítě.

    Sdilet na Facebooku SDÍLET NA TWITTERU

  • 3.

    Osobním doporučením

    Ať se vám to líbí nebo ne, vaše osoba je stejně nejlepším garantem důvěryhodnosti i smyslu sbírky.
    Vysvětlete svým známým po mailu, proč sbírku děláte – i když vám to možná přijde staromódní, mail pořád dobře funguje.

    Poslat mailem

  • 4.

    Vlastním nápadem

    Nejlíp stejně fungují věci, které jsou neokoukané a míří přímo na komoru. Vymyslete vlastní a originální způsob, jak rozšířit povědomí o sbírce, které fandíte, mezi co nejvíce lidí!

Přispět na sbírku

Převodem na účet

Přispějete převodem na účet:

243308210/0300

Platba bankovním převodem

Při převodu peněz je buď vložena hotovost na určitý účet nebo je převedena určitá částka z účtu na účet bezhotovostně. Druhá metoda probíhá buď elektronicky (e-banking) nebo pomocí formuláře, takzvané složenky.

Příslušné číslo bankovního účtu naleznete vždy u každého projektu.

Při elektronických převodech (e-banking) stačí jít na internetové stránky Vaší banky a tam máte přímý přístup na svoje vlastní konto. Můžete zadat příkaz k jakékoliv finanční transakci (to znamená i k bankovnímu převodu).

Pro případné potvrzení o daru doporučujeme v popisu platby uvést jméno a příjmení příkazce (dárce).

Převod pomocí složenky: Všechny nutné údaje musí být zaneseny do odpovídajících políček na složence a vyplněná složenka se musí podat v bance nebo na poště. Převáděná suma je buď zaplacena v hotovosti nebo převedena z účtu na účet adresáta. Jako potvrzení obdržíte protisk složenky nebo formuláře, který musí být označen datem a razítkem banky.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat