Leonardo DiCaprio bojuje s drancováním oceánů. Investuje do udržitelného rybího byznysu

Leonardo DiCaprio investoval do americké společnosti Love The Wild, která se snaží o udržitelnou produkci rybích pokrmů. Zpracovává ryby chované na farmách, které nepoužívají žádná geneticky modifikovaná krmiva, antibiotika ani další chemické látky. Hollywoodský herec chce podporou ekologicky šetrného chovu ryb bojovat s nadměrným rybolovem, který v posledních desetiletích vedl k tomu, že 90 procent světových oceánů je přeloveno a řada druhů ryb je na pokraji vyhubení.

"Ryby jsou primárním zdrojem bílkovin téměř pro miliardu lidí. Ale klimatické změny, okyselování moří a nadměrný rybolov narušují přírodní stabilitu našich oceánů. Jejich drancování zanechalo spoustu mořských ekosystémů na pokraji totálního kolapsu, což omezilo naši schopnost využívat moře jako spolehlivý zdroj potravy, jak jsme byli zvyklí po tisíce let," uvedl DiCaprio v tiskovém prohlášení.

S rostoucí světovou populací přitom konzumace ryb neustále stoupá. "Podle odhadů bude v roce 2050 žít na světě devět miliard lidí, což bude ohromná zátěž pro naše přírodní zdroje potravin. Přístup společnosti Love The Wild, která propaguje rozvoj udržitelného a zodpovědného chovu ryb na farmách, ukazuje cestu, jak nasytit rostoucí světovou populaci, aniž by to ohrozilo životní prostředí," prohlásil DiCaprio.

Problémy s nemocemi a pesticidy

Hollywoodský herec chce ve spolupráci s Love The Wild zlepšit obraz průmyslového chovu ryb, který se dlouhodobě potýká s řadou problémů. Farmy po celém světě si vysloužily kritiku kvůli používání geneticky modifikovaných krmiv a rychlému šíření nemocí ve stísněných chovech, odkud se dál dostávaly do volné přírody a ohrožovaly tak celý mořský ekosystém. Pro boj s nimi se navíc často využívala koncentrovaná antibiotika, pesticidy a další chemické látky. Řada farem také ryby krmila rybí moučkou a rybím tukem, které získávaly z ryb ulovených v moři, čímž se nadměrný rybolov ještě zhoršoval.

Podle šéfky Love The Wild Jacqueline Claudiové ale právě tato kritika vedla k tomu, že se pravidla a standardy pro akvakulturu výrazně zpřísnily. "Metody, které se při umělém chovu ryb v současnosti používají, jsou mnohem vyspělejší než v minulosti. Díky tomu se zlepšila kvalita masa a snížil se dopad na životní prostředí," tvrdí Claudiová. Ryby z farem v současnosti představují necelou polovinu celosvětové rybí produkce a podle odhadů tento poměr v budoucnu dál poroste.

Investice do elektroaut i recyklace

Love The Wild vyrábí mražené rybí pokrmy. Nejde přitom o žádné rybí prsty, ale filety z pstruha, mořského okouna či sumce doplněné o výběr omáček. Leonardo DiCaprio se stal nejen investorem společnosti, ale také jejím poradcem. Jakou částkou firmu podpořil, nicméně nechtěl prozradit.

Není to zdaleka jeho první investice do udržitelného byznysu. Loni například vložil své finanční prostředky do společnosti Runa, která vyrábí fair-trade čaje v bio kvalitě. V minulosti také investoval do výrobce elektroaut Fisker či firmy Rubicon Global, která se zabývá recyklací.

Hollywoodský herec je známý tím, že se aktivně angažuje v ochraně životního prostředí. V roce 1998 založil nadaci, která financuje ekologické projekty. Loni také uvedl do kin dokument o globálním oteplování Before The Flood a rozjel projekt na pomoc v boji proti ilegálnímu rybolovu.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat