9. Ošetření lípy Adélky v Modletíně (Rušinov, Kraj Vysočina)

105%
  • Cílová částka 12 800
  • Vybráno 13 447
  • Přispělo 6 dárců
  • Zbývá Již ukončeno

 

Lípa svobody v Modletíně – vzpomínka

 

Jako žák první třídy Dvojtřídní obecné školy v Modletíně jsem se zúčastnil slavnosti u lípy svobody na jaře 1945. Lípa nebyla na návsi u kostela, kde se konaly svatoanenské poutě, ale na druhé návsi na severním okraji Modletína.

Slavnost byla spontánním vyjádřením radosti občanů nad osvobozením od okupantů. Vzpomínky jsem probral s paní učitelkou Marií Řeháčkovou, která se slavnosti také zúčastnila. Sdělila mi, že lípa svobody v roce 1945 již existovala a že si u ní v dětství hrávaly. Byla tedy vysazena již v roce 1918. Zpevnění železnými pásy proti rozlomení provedl pan Karel Kouba, modletínský rodák. V paměti mi zůstaly některé momenty ze slavnosti – projevy řečníků, recitace vlasteneckých básní žáky modletínské školy, prapory, družičky v krojích a nejvíc asi účast československých legionářů ve slavnostních uniformách. Po ukončení slavnosti jsem se vracel domů na hájovnu na Kubátce přes Hostětinky s panem Josefem Filipem, který byl ve slavnostní uniformě ruského legionáře.

Pro mě, jako malého školáka, to byl nezapomenutelný zážitek, který se mi vybavil při příležitosti vysazení druhé památné lípy na návsi před kostelem, při svěcení znaku obce Rušinov v roce 2014.

Lípa svobody vytvořila krásný solitérní habitus a je proto ozdobou Modletína. Časem poněkud upadla v zapomnění, my jsme však její význam svým dětem a vnukům připomínali a také návštěvy s námi památnou lípu navštěvovaly.

 

Ing. Bohuslav Málek (ročník 1938), září 2016

 

Tento druh lípy vznikl pravděpodobně křížením lípy kavkazské a lípy malolisté. Na rozdíl od jiných našich lip je méně citlivá na znečištěné ovzduší. Podle dnes již nežijících pamětníků byla vysazena jako “Strom republiky“ v r.1918. Jak vzniklo pojmenování Adélka, již nelze dohledat. Lípě zelené se na Modletíně dobře daří, ať tedy prospívá ještě další generace a připomíná historii zdejší krásné krajiny.

 

Mgr. Jindřiška Vodičková, kronikářka

 

Strom byl v minulosti nevhodně ošetřen, instalace statické vazby za pomoci železných třmenů které hluboko zarostly do kosterních větví. V tomto případě je nutné provést statickou i dynamickou vazbu dle arboristických standardů. Cílem je zlepšit odborně provedenými arboristickými zásahy perspektivu setrvání stromu tak, aby nebyla snížena jeho ekologická, estetická, kulturní a historická hodnota a současně byl umožněn další rozvoj ekosystémů, vázaných na přítomnost stromu.

 

V květnu nebo koncem dubna bude provedeno ošetření lípy odborným arboristou s výkladem přítomné veřejnosti. Budeme zvát všechny, kdo přispěli do sbírky, dále občany obce prostřednictvím místního rozhlasu a plakátů, dále zveme skautské kluby z okolí a podobné zájmové kroužky.

Na akci uspořádáme drobné občerstvení.

U lípy bude slavnostně umístěna informační tabule o lípě a jejím významu.

Prostředky sbírky jsou určeny na pořízení materiálu nutného pro ošetření stromu.

 

Martin Jindra, Benediktus z.s.

  • Mimořádný dar
    6 000 Kč
  • Rušinov
  • Modletinska patriotka
    600 Kč
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte nebo registrujte

Nadace Partnerství

www.nadacepartnerstvi.cz

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit.

Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku tvoří asociaci Environmental Partnership Association, zaměřenou na podporu aktivit směřujících k ochraně životního prostředí, místních komunit a společnosti.

 

Poslat e-mailem

Vložit do stránky

Spojenectví není možné pro tuto Sbírku

Omlouváme, Spojenectví není možné pro tuto Sbírku, vyberte jinou sbírku pro vytvoření spojenectví, přejděte na stránku Spojenectví

Jak ještě mohu pomoci

  • 1.

    Sdílením na sociálních sítích

    Sociální sítě mají velkou sílu, i díky tomu, že propojují lidi s podobným pohledem na svět.
    Využijme toho. Sdílet a lajkovat je přece tak snadné!
    A nezapomeňte, že kromě Facebooku tu máme třeba i Instagram, Twitter nebo další menší sítě.

    Sdilet na Facebooku SDÍLET NA TWITTERU

  • 2.

    Osobním doporučením

    Ať se vám to líbí nebo ne, vaše osoba je stejně nejlepším garantem důvěryhodnosti i smyslu sbírky.
    Vysvětlete svým známým po mailu, proč sbírku děláte – i když vám to možná přijde staromódní, mail pořád dobře funguje.

    Poslat mailem

  • 3.

    Vlastním nápadem

    Nejlíp stejně fungují věci, které jsou neokoukané a míří přímo na komoru. Vymyslete vlastní a originální způsob, jak rozšířit povědomí o sbírce, které fandíte, mezi co nejvíce lidí!

Přispět na sbírku

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat