Daruj Správně

Obnova duchovního místa pod hradem Špilberk

http://www.otevrenazahrada.cz/sbirka#darujspravne

Severní svah brněnského Špilberku patřil už od devatenáctého století k místům, kde se rozkládaly měšťanské zahrady. Jednou z nich byla i zahrada šlechtického rodu Silva-Tarouca. Hrabě Silva de Tarouca zde tehdy prováděl své pěstební pokusy, které mu zajistily pozici duchovního otce českého pěstitelství a kterému jsou připisovány i zásluhy při budování Průhonického parku. Na konci 19. století od něj zahrady koupily Boromejské sestry. Kromě okrasné zahrady zde sestry pěstovaly ovoce a zeleninu pro svůj přilehlý Boromejský klášter v ulici Údolní. Během války však byl klášter vybombardován a Boromejky musely po roce 1949 opustit Československo a s ním i své pozemky pod Špilberkem. Od té doby zahrady pustly a zarůstaly. A to po celých dlouhých šedesát let, než se obnovy pozemků ve spolupráci s řádem sester Sv. Karla Boromejského ujala Nadace Partnerství, aby tu vybudovala vzdělávací centrum Otevřená zahrada.

"Bylo nám líto i zarostlého a neudržovaného sousedního pozemku, a tak jsme se rozhodli bývalou Boromejskou zahradu adoptovat a od Boromejek jsme si ji za symbolický obnos pronajali."

Miroslav Kundrata, ředitel nadace.

 

Díky dárcům, sponzorům a dobrovolníkům může nadace zahradu postupně upravovat, budovat tu záhonky i místo pro venkovní kuchyni a připravovat i místo pro drobná domácí zvířata. A součástí zahrady je i původní duchovní místo, které na svou obnovu stále čeká. Je to krásný kout zahrady, který si zaslouží naši péči a který kolemjdoucím nabídne pod Špilberkem místo k zastavení, odpočinku i k rozjímání.

Pomozte nám vrátit život místu, které nám naši předkové odkázali.

Pro jeho obnovu potřebujeme získat 75.000 Kč

Do finálového týdne kampaně jsme si pro vás připravili kromě původních i nové odměny za nejvyšší příspěvky:

  1. za 100 Kč: zapálíme za Vás svíčku u grotty panenky Marie (početně bez omezení)
  2. za 300 Kč: vstup na závěr sezóny v Otevřené zahradě – Dýňová slavnost (říjen 2016, bez omezení)
  3. za 500 Kč: čaj z bylinek z Boromejské zahrady (zbývá  13 ks)
  4. za 1000 Kč: sada ručně dělané přírodní kosmetiky z bylinek Boromejské zahrady (ještě 4 ks - není problém navýšit)
  5. za 1001 - 2999 Kč: Komentovaná soukromá prohlídka s expertem na zelené technologie s následným piknikem na zelené střeše nadační pasivní budovy s výhledem nejen na Boromejskou zahradu, ale celé Brno (zbývá 2 ks)
  6. NOVĚ: za 3000 Kč: velkoformátová  barevná fotografie z cest ředitele rozvoje Nadace Partnerství po Amazonii (80x60 signované). V nabídce 2 fotografie: Modrožlutý papoušek (foto č. 6) + Žena ze Sarayaku (foto č. 15); při zájmu možno navýšit o pár dalších fotografií
  7. NOVĚ: za 5000 Kč: soukromá večeře se CEO Nadace Partnerství Miroslavem Kundratou. Můžete se dozvědět, jak vzpomíná na začátky Nadace Partnerství, Nadace Veronica nebo Tradice Bílých Karpat, jaké bylo setkání s princem Charlesem a dalšími osobnostmi, nebo jak vidí budoucnost neziskového sektoru. Neváhejte!

Poslání organizace

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit.